Otvorene pretnje, anonimne poruke, iznenadne posete, fizički napadi, podmetnuti požari, eksplozivne naprave i likvidacije tada postaju realnost i direktan atak na novinare, profesiju i istinu.
SIGURNA LINIJA – 0800 100 115
Da bi se zaštitili životi novinara, novinarska profesija i istina, uvodi se 24–satna podrška novinarima i novinarkama, medijskim radnicama i radnicima u slučajevima ugrožavanja bezbednosti, pretnji, pritisaka i nasilja.
SIGURNA LINIJA je specijalni besplatni broj telefona i direktna linija, na koji novinar/novinarka ili medijski radnik/radnica može prijaviti svaku situaciju koja proizvodi osećaj ugroženosti zbog bavljenja novinarskom profesijom.
Pozivom na ovaj broj dobijaju se jasnija objašnjenja o zakonskom tretmanu dela, i o postupcima koji treba da se pokrenu kako bi se nadležnim institucijama, policiji i tužilaštvu prijavilo ugrožavanje bezbednosti, ako je reč o slučajevima koji se gone po službenoj dužnosti. Takođe se dobijaju i informacije o kontakt tačkama policije i tužilaštva koje su nadležne za region u kojem ugroženi novinar/novinarka rade ili u kojem je počinjeno delo.
Uz uputstvo o tome na koje je sve načine moguće realizovati prijavu.
Ako je reč o slučajevima koji se gone po privatnoj tužbi, omogućena su detaljnija uputstva o proceduri i načinu na koji je moguće podneti tužbu, kao i o tome gde potražiti besplatnu pravnu pomoć, u slučaju da je potrebna.
Komplementarni Sigurnoj liniji, aplikacija i internet sajt bezbedninovinari.rs nude sve relevantne informacije o zaštiti bezbednosti novinara, kontakt tačkama u nadležnim institucijama, kao i studije slučajeva, domaći i međunarodni standardi, i informacije o aktuelnim slučajevima.
Podršku projektu pružaju Radna grupa za zaštitu i bezbednost novinara Vlade Republike Srbije, Misija OEBS-a u Srbiji i Ambasada Kraljevine Norveške.
Projekat koordinira Asocijacija nezavisnih elektronskih medija.