Ovaj Zahtev usledio je nakon informacije koju je na sastanku Radne grupe za izradu radne verzije Nacrta zakona o javnim medijskim servisima saopštio ministar informisanja Dejan Ristić koji je izjavio da „prema njegovim saznanjima, uprkos proteku zakonskog roka, javni poziv skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje za izbor novih članova Saveta REM neće biti raspisan dok se ne okonča započeta procedura pred Ustavnim sudom, koja je bazirana na inicijativi Saveta REM za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti”.
Matić od Ustavnog suda traži obaveštenje o trenutnom statusu pomenute inicijative Saveta REM, očekuje uvid u traženu informaciju, kao i dostavljanje pomenutog dokumenta.
Podsećamo, na hitnoj sednici Saveta REM, održanoj 3. juna 2024. godine, doneta je odluka o podnošenju inicijative Ustavnom sudu za ocenu ustavnosti odredbe člana 126. stav 1. Zakona o elektronskim medijima, koja predviđa da „članovi Saveta izabrani u skladu sa Zakonom o elektronskim medijima nastavljaju da obavljaju tu funkciju do isteka jedne godine od dana stupanja na snagu ovog zakona.”
Imajući u vidu da je Zakon o elektronskim medijima stupio na snagu početkom novembra 2023. godine, jasno je da godinu dana kasnije neće doći do smene postojećeg i imenovanja novih članova Saveta REM, što je protivno zakonu i dogovoru koji je postignut na sedmočasovnom sastanku predstavnika novinarske i medijske zajednice sa tadašnjom predsednicom Vlade Anom Brnabić (koja je, u međuvremenu, izabrana za predsednicu Narodne skupštine), predstavnicima misije OEBS-a i Delegacije Evropske unije u Srbiji, koji je održan u oktobru 2023. godine.
Odgovornost za nepoštovanje ove zakonske odredbe snosi Odbor Narodne skupštine nadležan za informisanje, koji na osnovu Zakona o elektronskim medijima nije objavio javni poziv za predlaganje kandidata za člana Saveta, najranije šest meseci, a najkasnije tri meseca (početkom avgusta 2024. godine) pre prestanka mandata sadašnjih članova Saveta.