Hrkalović se ni danas nije pojavila na suđenju po tužbi koju je podnela još 2022. godine i kojom traži odštetu od 6.000 evra. Ona u tužbi, između ostalog, tvrdi da je KRIK navodno prekršio pretpostavku nevinosti jer ju je doveo u vezu sa kriminalcem Darkom Elezom, iako je to navedeno u optužnici koju je Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo protiv nje zbog trgovine uticajem.
Na to je, tokom današnjeg svedočenja, podsetila i Jovanović.
„Sve informacije koje se nalaze u tekstu su uzete iz pravosnažne optužnice koja je podignuta protiv nje. Cilj teksta nije bio njeno targetiranje, već stavljanje u širi kontekst, ukazivanje na povezanost državnih funkcionera sa određenim kriminalnim grupama“, rekla je Jovanović.
U tekstu o kojem je Jovanović svedočila objavljeno je da tužilaštvo u optužnici tvrdi da je Hrkalović naredila brisanje gotovo 40 minuta prisluškivanog razgovora ubijenog advokata Dragoslava Ognjanovića, a u kojem je pričao da se ona viđa sa kriminalcem Darkom Elezom, kao i da je uticala na istragu protiv Veljka Belivuka u slučaju poznatom kao „ubistvo na šinama”.
Jovanović je rekla da su pre objavljivanja tog teksta, kao što su to činili i za ostale tekstove navedene u tužbi, pokušali da stupe u kontakt sa bivšom državnom sekretarkom MUP-a, ali da u tome nisu uspeli.
„Novinarka Bojana Pavlović telefonom je zvala Hrkalović. Slala joj je poruke. Nikada se nije javila. Ni nakon objavljivanja teksta nas nije kontaktirala. Mi uvek pozovemo one o kojima pišemo za komentar“, rekla je Jovanović.
Kao dokaz da Hrkalović nije samo u optužnici tužilaštva dovođena u vezu sa kriminalnicima, advokatica KRIK-a Kruna Savović ranije je predložila da se u postupku pribave i kopije saslušanja kriminalca Darka Eleza i Hrkalovićkinog bivšeg kolege policajca Dejana Milenkovića, da kao svedok bude pozvan Nebojša Stefanović, bivši ministar policije i Hrkalovićkin nekadašnji šef.
Osim toga, među predlozima je bilo i to da se na suđenju pogleda nekoliko javno dostupnih snimaka njenih nekada bliskih saradnika – Stefanovića i Vladimira Đukanovića – u kojima su govorili o kriminalnim vezama Hrkalović. Ipak, sve strane su se danas saglasile da za tim nema potrebe jer je to odranije poznato u javnosti, a Hrkalovićkin advokat se protivio ostalim predlozima KRIK-a.
Svedočenjem Bojanje Jovanovć završeno je suđenje i čeka se presuda suda.
Na prethodnom suđenju svedočile su i novinarke Bojana Pavlović i Milica Vojinović koje su objasnile da su informacije korišćene u tekstovima koje su one pisale, a zbog kojih je Hrkalović tužila KRIK, prikupljene iz istraga i optužnica. Takođe su navele i da Hrkalović nije bila tema u svim tim tekstovima već je to često bila kritika rada tužilaštva i neispitane veze između predstavnika organizovanog kriminala i najviših predstavnika vlasti. I urednik KRIK-a Stevan Dojčinović je tokom svog iskaza detaljno govorio o tome da KRIK nije optužio Hrkalović, već da je naveo da je problematično to što nije čak ni saslušana u predmetima gde su njeni podređeni optuženi.
Hrkalović je na sudu tvrdila da je KRIK tekstovima o njoj pokušao da izvrši pritisak da bude osuđena u postupku koji se protiv nje vodi pred Specijalnim sudom, kao i da se čak razbolela zbog pisanja našeg portala. Tvrdila je i da je novinari nisu kontaktirali za komentar pre objavljivanja, ali je tada dodala i da KRIK-u nikada ne bi ni odgovorila na pitanja. Odbila je da prilikom davanja iskaza odgovori na pitanja urednika KRIK-a uz tvrdnju da Dojčinović želi da iskoristi suđenje da je intervjuiše.
Hrkalović trenutno čeka izricanje presude po optužnici za trgovinu uticajem. Tužilaštvo za organizovani kriminal optužilo ju je da je pomagala određene kriminalne grupe manipulišući istragama koje je policija vodila, a u završnoj reči tužilac je tražio kaznu od pet godina zatvora. Izricanje presude zakazano je za drugu polovinu januara sledeće godine.
Takođe, tužilaštvo ju je stavilo među 77 osoba za koje se sumnja da su bili deo kriminalne grupe koja je izvršila četiri ubistva, navodi se u dokumentu tužilaštva koji je nastao tokom istrage „vračarskog” klana. Ona zbog toga nije optužena.
KRIK je poslednjih godina opterećen SLAPP tužbama čiji je cilj da izvrše pritisak na novinare da prestanu da istražuju i izveštavaju o temama od interesa za javnost. Ove tužbe su uglavnom podnosili moćni ljudi iz vrha vlasti ili njima bliske osobe.
Tekst prenet sa portala KRIK.
Autorka: Tamara Todorović