U odnosu na 2023. godinu povećao se broj pretnji, pa su u UNS-ovoj bazi ove godine evidentirane 33 pretnje, dok su u 2023. godini zabeležene 32. Statistika UNS-a pokazala je i da je više pretnji bilo upućeno novinarkama nego novinarima.
Ove godine evidentiran je i jedan slučaj onemogućavanja rada više nego lane, pa je zabeleženo 26 ovakvih slučajeva.
Iako su u bazi evidentirana tri fizička napada manje nego lane, kada ih je bilo 16, zabrinjava podatak da je u poslednja dva meseca zabeleženo više fizičkih napada nego u prvih 10 meseci ove godine. Tako je UNS u 2024. godini evidentirao 13 fizičkih napada – od kojih se sedam dogodilo u novembru i decembru, najveći broj njih prilikom izveštavanja sa protesta.
Smanjio se i broj pritisaka i uvreda, pa je ove godine zabeleženo njih 29, dok su lane u bazi mesto našla 52 ovakva slučaja. Ove godine desio se i jedan napad na imovinu manje nego prošle, pa je tako zabeleženo četiri ovakva napada u odnosu na prošlogodišnjih pet.
Poslednji mesec ove godine obeležili su i navodi iz Izveštaja Amnesti Intrnešnla da su MUP i BIA koristeći izraelsku tehnologiju Cellebrite, otključavali telefone aktivista i novinara koje su pozivali ili privodili na razgovore, a potom na te uređaje ubacivai domaći špijunski program NoviSpy.
Među njima su novinar portala FAR iz Dimitrovgrada Slaviša Milanov i urednik jutjub kanala „Slavija info“ Ljubomir Stefanović.
U ovoj godini novinari su bili i žrtve dva hakerska napada. Hakovan je nalog na društvenoj mreži Instagram novinarke CINS-a Ivane Milosavljević, kao i sajt medijske kuće 021.
Dva novinara su ove godine i lišena slobode – osnivač portala Kosovo onlajn Dušan Milanović i Stefan Radić, osnivač Radio Pulsa iz Grocke, dok lane nije bilo ovakvih slučajeva.
Tekst prenet sa portala UNS.
Autor: A.N.