ANEM dobitnik četiri nagrade UEPS-a za kampanju „Pretnja je pretnja“

Objavljeno: 27.12.2024.

Kampanja Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) „Pretnja je pretnja“ dobitnik je više priznanja na festivalu tržišnih komunikacija Udruženja tržišnih komunikacija Srbije (UEPS) koja je sinoć održana u Beogradu.

Veran Matić, predsednik UO ANEM-a sa predstavnicima agencije New Moment na dodeli UEPS nagrada Veran Matić, predsednik UO ANEM-a sa predstavnicima agencije New Moment na dodeli UEPS nagrada

Za kampanju, posvećenu sistemu prevencije i zaštite novinara i novinarki, agencija New Moment dobila je dva zlata - u kategorijama „Direktni marketing i web sajt“, srebro u kategoriji „Print“ kao i bronzu u kategoriji „Kreativna upotreba medija“. 

U sklopu nagrađene ANEM kampanje, u martu ove godine publikovan je „Leksikon pretnji“ koji sadrži istinite pretnje koje su novinari i novinarke iz Srbije primili putem različitih komunikacijskih kanala. Leksikon je  distribuiran putem dnevnih i nedeljnih novina, digitalnih medijskih platformi i društvenih mreža. 

Elektronska verzija „Leksikona pretnji“ nalazi se na sajtu Bezbedni novinari, kao i video spot „Upakovane pretnje“, koji je ANEM uradio u saradnji sa autorom Veljkom Golubovićem i agencijom New Moment. 

Cilj ove kampanje je bio da ukaže da već dugi niz godina brojni medijski radnici i radnice širom Srbije dobijaju pretnje, isključivo zbog toga što profesionalno, objektivno i nepristrasno rade svoj posao. Najveći broj pomenutih pretnji su tako formulisane i „spakovane“ da Krivični zakonik ne može da ih prepozna kao takve, usled čega ne mogu ni da budu procesuirane. 

Kampanja „Pretnja je pretnja“ ukazuje da je neophodno izmeniti i dopuniti Krivični zakonik, čime bi se olakšala pravna kvalifikacija pretnji i ugrožavanja bezbednosti novinara koje se često odbacuju zbog pravne neutemeljenosti.

Kampanja je realizovana u sklopu projekta „Izgradnja sistema prevencije i hitnog reagovanja u slučajevima pretnji i napada na novinare u Srbiji“, koji je ANEM sproveo uz podršku Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Ministarstva informisanja i telekomunikacija RS i Misije OEBS u Srbiji.

Ovaj projekat obuhvatio je aktivnosti Stalne radne grupe za bezbednost novinara i koordinaciju SOS sigurne linije (0800 100 115) za prijavljivanje pretnji i ugrožavanje bezbednosti novinara. SOS sigurna linija otvorena je 24 časa, sedam dana nedeljno sa operaterima koji su članovi SRG, ali i advokatima koji se bave zastupanjem novinara i redakcija uz pružanje besplatne pravne pomoći novinarima koji smatraju da im je ugrožena bezbednost.

Stalna Radna grupa za bezbednost novinara održava sastanke u različitim gradovima širom Srbije na kojima učestvuju lokalne kontakt tačke iz osnovnih i viših javnih tužilaštava i MUP-a, kao i lokalni novinari čija je bezbednost ugrožena. Na ovim sastancima se razgovara o rešenim i nerešenim slučajevima i drugim problemima sa kojima se lokalni novinari, mediji i institucije suočavaju u nastojanjima da omoguće bezbedan rad medijskih profesionalaca. 

U sklopu projekta prevencije nasilje i zaštite novinara, ANEM je širom Srbije organizovao  specijalizovane tematske treninge posvećene bezbednosti novinara, redakcija, studenata - budućih medijskih radnika i predstavnika nevladinog sektora koji se bave medijskim izveštavanjem.