Dva ANEM-ova video serijala dostupna besplatno svim zainteresovanim novinarima i široj javnosti

Objavljeno: 28.12.2024.

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija objavila je, u okviru projekta "Izgradnja sistema prevencije i hitnog reagovanja u slučajevima pretnji i napada na novinare u Srbiji", podržanog od strane Evropske unije, Ministarstva informisanja i telekomunikacija RS, Misije OEBS u Srbiji i Norveške i Balkanskog fonda za demokratiju, projekta Nemačkog Maršalovog fonda SAD, dva serijala video tutorijala o bezbednosti novinara.

Serijal od 20 kratkih videa „Cena hrabrosti i slobode - Život novinara u Srbiji“ svedoči o porastu i nekažnjivosti nasilja prema medijskim radnicama i radnicima u Srbiji kroz razgovore sa istaknutim novinarkama i novinarima koji svojim pričama nastoje da skrenu pažnju javnosti na ove negativne fenomene. Predstavnici najboljih u profesionalnom novinarstvu komuniciraju o potresnom okruženju života koji podrazumeva intenzivne manifestacije stresa, narušenog zdravlja, napada kroz medije, ugrožavanja fizičke bezbednosti i institucionalnih pritisaka sa ciljem uticaja na motivaciju vršenja osnovne novinarske funkcije obaveštavanja javnosti - o pojavama od interesa za istu tu javnost. 

Uvid u ova potresna svedočanstva omogućava građankama i građanima da se identifikuju sa problemima profesije novinarstva, te empatiju neophodnu da bi postojao minimalni konsenzus o pravičnom, pravednom i, na kraju krajeva, ljudskom tretmanu onih koji se bave ovim za društvo važnim poslom. 

Profesionalcima u novinarstvu, naročito novoj generaciji, ovaj i edukativni serijal pruža savete kako da osiguraju što veću ličnu bezbednost tokom obavljanja svog sada već ozbiljno rizičnog posla, a profesionalnim medijima pod napadom kako da zaštite svoju reputaciju, poslovanje i, pre svega, članove redakcije.

Autori serijala „Cena hrabrosti i slobode - Život novinara u Srbiji“ su Branko Čečen i Vladimir Šojat, njegovoj realizaciji doprineli su deljenjem svojih iskustava Tamara Skrozza, Jelena Zorić, Milica Vojinović, Vuk Cvijić i Stevan Dojčinović, kao i televizija N1 i Insajder TV ustupanjem svojih arhiva.

Drugi serijal onlajn video obuka, prezentacija i razgovora iz oblasti unapređenja bezbednosti novinara ima 8 jednočasovnih epizoda. U njemu učestvuju advokatica Asocijacije nezavisnih elektronskih medija, KRIK-a i NUNS-a Kruna Savović, koordinatorka za slobodu izražavanja i onlajn medije u SHARE fondaciji Nevena Krivokapić Martinović, tužilac Predrag Milovanović, zamenica urednika KRIK-a Bojana Jovanović, novinarka UNS-a Jelena Petković, novinarka i zamenica glavnog urednika agencije FoNet Tamara Skrozza, novinar, urednik i predavač na brojnim treninzima za unapređenje bezbednosti novinara Branko Čečen, advokat Nezavisnog društva novinara Vojvodine Veljko Milić, čuveni karikaturista Marko Somborac i menadžer ANEM-ovog projekta Saša Mirković. Za produkciju ovog serijala bila je zadužena Tanja Drobnjak.

 

Pored video serijala, profesionalnoj i široj javnosti na raspolaganju je i serija autorskih tekstova šireg kruga novinarki i novinara koji su u poslednjih nekoliko godina pretrpeli brojne pretnje i napade. U ispovednim tekstvima svedoče o tome kako se u svakodnevnom životu nose sa tim, koliko strahuju za svoje porodice, kakva iskustva imaju sa odgovorom institucija na napade koje su doživeli. Svi tekstovi dostupni su na portalu Bezbedni novinari.

 

 

Ovi programi nastali su uz finansijsku pomoć Evropske unije, Ministarstva informisanja i telekomunikacija Republike Srbije, Vlade Norveške i Balkanskog fonda za demokratiju, projekta Nemačkog Maršalovog fonda SAD. Za njihovu sadržinu isključivo je odgovorna Asocijacija nezavisnih elektronskih medija i ta sadržina nužno ne izražava zvanične stavove Evropske unije, Ministarstva informisanja i telekomunikacija, vlade Norveške, Nemačkog Maršalovog fonda i Balkanskog fonda za demokratiju.