Serijal od 20 kratkih videa „Cena hrabrosti i slobode - Život novinara u Srbiji“ svedoči o porastu i nekažnjivosti nasilja prema medijskim radnicama i radnicima u Srbiji kroz razgovore sa istaknutim novinarkama i novinarima koji svojim pričama nastoje da skrenu pažnju javnosti na ove negativne fenomene. Predstavnici najboljih u profesionalnom novinarstvu komuniciraju o potresnom okruženju života koji podrazumeva intenzivne manifestacije stresa, narušenog zdravlja, napada kroz medije, ugrožavanja fizičke bezbednosti i institucionalnih pritisaka sa ciljem uticaja na motivaciju vršenja osnovne novinarske funkcije obaveštavanja javnosti - o pojavama od interesa za istu tu javnost.
Uvid u ova potresna svedočanstva omogućava građankama i građanima da se identifikuju sa problemima profesije novinarstva, te empatiju neophodnu da bi postojao minimalni konsenzus o pravičnom, pravednom i, na kraju krajeva, ljudskom tretmanu onih koji se bave ovim za društvo važnim poslom.
Profesionalcima u novinarstvu, naročito novoj generaciji, ovaj i edukativni serijal pruža savete kako da osiguraju što veću ličnu bezbednost tokom obavljanja svog sada već ozbiljno rizičnog posla, a profesionalnim medijima pod napadom kako da zaštite svoju reputaciju, poslovanje i, pre svega, članove redakcije.
Autori serijala „Cena hrabrosti i slobode - Život novinara u Srbiji“ su Branko Čečen i Vladimir Šojat, njegovoj realizaciji doprineli su deljenjem svojih iskustava Tamara Skrozza, Jelena Zorić, Milica Vojinović, Vuk Cvijić i Stevan Dojčinović, kao i televizija N1 i Insajder TV ustupanjem svojih arhiva.
Drugi serijal onlajn video obuka, prezentacija i razgovora iz oblasti unapređenja bezbednosti novinara ima 8 jednočasovnih epizoda. U njemu učestvuju advokatica Asocijacije nezavisnih elektronskih medija, KRIK-a i NUNS-a Kruna Savović, koordinatorka za slobodu izražavanja i onlajn medije u SHARE fondaciji Nevena Krivokapić Martinović, tužilac Predrag Milovanović, zamenica urednika KRIK-a Bojana Jovanović, novinarka UNS-a Jelena Petković, novinarka i zamenica glavnog urednika agencije FoNet Tamara Skrozza, novinar, urednik i predavač na brojnim treninzima za unapređenje bezbednosti novinara Branko Čečen, advokat Nezavisnog društva novinara Vojvodine Veljko Milić, čuveni karikaturista Marko Somborac i menadžer ANEM-ovog projekta Saša Mirković. Za produkciju ovog serijala bila je zadužena Tanja Drobnjak.
Pored video serijala, profesionalnoj i široj javnosti na raspolaganju je i serija autorskih tekstova šireg kruga novinarki i novinara koji su u poslednjih nekoliko godina pretrpeli brojne pretnje i napade. U ispovednim tekstvima svedoče o tome kako se u svakodnevnom životu nose sa tim, koliko strahuju za svoje porodice, kakva iskustva imaju sa odgovorom institucija na napade koje su doživeli. Svi tekstovi dostupni su na portalu Bezbedni novinari.
| Ovi programi nastali su uz finansijsku pomoć Evropske unije, Ministarstva informisanja i telekomunikacija Republike Srbije, Vlade Norveške i Balkanskog fonda za demokratiju, projekta Nemačkog Maršalovog fonda SAD. Za njihovu sadržinu isključivo je odgovorna Asocijacija nezavisnih elektronskih medija i ta sadržina nužno ne izražava zvanične stavove Evropske unije, Ministarstva informisanja i telekomunikacija, vlade Norveške, Nemačkog Maršalovog fonda i Balkanskog fonda za demokratiju. |