Veran Matić: Jelena S. Spasić je izložena ozbiljnoj pretnji po bezbednost! Institucije moraju obezbediti sigurnost novinarke, tako što će je fizički štiti

Objavljeno: 09.01.2025.

Veran Matić, predsednik upravnog odbora ANEM, Komisije za istraživanje ubistava novinara i član Stalne radne grupe za bezbednost novinara, povodom toga što je Saša Mirović, koji je bio uhapšen zbog pretnji novinarki Kurira Jeleni S. Spasić, pobegao iz kućnog pritvora,cističe da je Jelena S. Spasić izložena ozbiljnoj pretnji po bezbednost.

Jelena Spasić (foto: Nemanja Nikolić) Jelena Spasić (foto: Nemanja Nikolić)

Ugrožavanje bezbednosti novinara nije samo pretnja ili fizički napad. Novinari su ugroženi i odsustvom adekvatnih kazni za počinioce, ugroženi su brojnim neistraženim slučajevima pretnji po bezbednost, ugroženi su i odlukama sudova i sudija. Tri puta u godinu i po dana dogodilo se da optuženima za pretnje sud odredi kućni pritvor i da oni to iskoriste i pobegnu organima nadležnim za sprovođenje ovakvih mera i sankcija - kaže Matić i dodaje:

- Sredinom 2024. godine pobegao je optuženi za pretnje Ani Lalić Hegediš, i nekoliko meseci se nije znalo da li je u zemlji i da li predstavlja opasnost po novinarku i njenu porodicu. Ispostavilo se da je u Francuskoj, gde živi i ima dvostruko državljanstvo. Francuski organi nisu još uvek ništa učinili kada je reč o privođenju i eventualnom isporučivanju srpskim organima ili da su pokrenuli postupak po optužnici iz Srbije. Samo šest meseci posle, dogodilo se novo bekstvo. Ovog puta optuženog koji ima u svom dosijeu ubistvo. Ponovo je, odlukom suda i propustima nadzora nad poštovanjem ove mere, omogućeno da novinarka Jelena S. Spasić bude izložena ozbiljnoj pretnji po bezbednost.

Živa meta - braća Rajić je targetirali

Tog 30. oktobra 2024. pripadnici MUP uhapsili su i Dušana Rajića, osnivača tv. Dijabetes revolucije, zbog postojanja osnova sumnje da je, kao i Mirović, izvršio krivično delo ugrožavanje sigurnosti, jer se sumnjiče da su putem društvenih mreža slali preteće poruke novinarki, a pretresom njihovih stanova policija je pronašla mobilne telefone s profilima društvenih mreža s kojih su slate poruke oštećenoj. Sve je počelo besprizornom hajkom braće Dušana i Stojana Rajić protiv Jelene S. Spasić, koja ih nikad nije ni videla, ni čula, ni pomenula, na društvenim mrežama, a koji su je na Instagramu i Fejsbuku, gde imaju po više od 30.000 pratilaca, targetirali i vređali i doveli dotle da praktično postane živa meta.

Institucije, naglašava Matić, moraju obezbediti sigurnost novinarke tako što će je fizički štiti, ali moraju i efikasnom istragom pronaći Sašu Mirovića, optuženog da joj je pretio. (U trećem slučaju novinarka nije želela da izlazi u javnost sa proganjenjem koje je doživela).

Novinari su sve manje zaštićeni, čak i kada dođe do identifikovanja osoba koje ugrožavaju njihovu bezbednost, propustima institucije koja mora da obezbedi dosledno poštovanje kućnog pritvora sa nanogicom - kaže Matić i dodaje da u prvih osam dana ove godine imamo niz primera ugrožavanja bezbednosti novinara i najavu veoma opasne godine za novinarstvo.

- Samo doslednom primenom zakona i efikasnim i brzim istragama policije i tužilaštva, te odlukama sudova kojima se štiti sloboda govora, medija, informisanja, a pre svega život i bezbednost medijskih radnika, moguće je zaustaviti hajku na novinare i mnogo teže posledice.

Tekst prenet sa portala Kurira.