Međunarodna federacija novinara (IFJ) i Evropska federacija novinara (EFJ) osudile su danas napade na novinare u Srbiji tokom dosadašnjih protesta, te upozorile na ograničavanje medija i otpuštanje novinara, saopštilo je Udruženje novinara Srbije (UNS).
Među slučajevima onemogućavanja izveštavanja pomenut je slučaj novinara Milana Srdića, redakcija Magločistač je dobijala pretnje, istraživački portal KRIK našao se na meti tužbe direktorke Infrastrukture železnice Srbije i jedne od osumnjičenih krivaca za nesreću na železničkoj stanici Jelene Tanasković.
Zbog javne podrške studentima otkaz su dobile dve novinarke „Novosti“ među kojima je Vojislava Crnjanski Spasojević.
Urednica sajta magazina ELLE Tara Đukić obaveštena je da je prekinuta saradnja sa časopisom nakon što je javno podržala stavove studenata i proteste koje su organizovali.
„Mi stojimo uz novinare u Srbiji koji svoj posao obavljaju u atmosferi ozbiljnog zastrašivanja i nasilja. Pozivamo srpske vlasti da istraže svaki pojedinačni slučaj napada na naše kolege“, poručili su IFJ I EFJ.
Federacije su istakle da je sloboda medija od suštinskog značaja u demokratiji i pravo javnosti da zna mora biti zaštićeno, svim mogućim sredstvima, uz čvrste garancije za slobodu štampe.
Međunarodna federacija novinara je pozvala novu vladu da održi konstruktivan dijalog sa Sindikatom novinara i medijskih radnika Srbije u pregovorima o novom kolektivnom ugovoru za medije koji će se zalagati za jednak tretman svih radnika u medijskoj industriji.
Tekst prenet sa portala dnevnog lista Danas.