Savet Evrope tražio je da institucije u Srbiji sprovedu brzu i detaljnu istragu u vezi sa vređanjem ekipe N1 i napadima na snimatelje televizija N1 i Juronjuz Nikolu Popovića i Mirka Todorovića, kao i da se počinioci osude i adekvatno kazne.
U odgovoru Vrhovnog javnog tužilaštva piše da je u izveštaju PU u Novom Sadu od 29. novembra navedeno je da je identifikovana osoba koja je vređala ekipu N1.
„Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu predalo je zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv te osobe zbog vređanja, nasilničkog ponašanja i pretnje tučom u skladu sa Članom 9, stav 1 Zakona o javnom redu i miru.
Što se tiče osobe za koju se u istrazi sumnjalo da je oštetila kameru, utvrđeno je da je optužena za krivično delo Sprečavanje štampanja i distribucije štampe i emitovanja programa u skladu sa Članom 149 Krivičnog zakonika. Preduzimaju se mere za utvrđivanje identiteta napadača“, stoji u pismu.
U vezi sa događajem koji se desio istog dana kada je snimatelj Euronjuza Mirko Todorović oboren na zemlju od strane nepoznate osobe, izveštaj PU u Novom Sadu pokazuje da je osoba identifikovana.
„Rezultati naknadnog izveštaja Policijske uprave u Novom Sadu od 29. novembra je da je napadač indentifikovan i dokazne radnje su preduzete od strane kancelarije Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu zbog osnova sumnje da je počinio krivično delo Nasilničko ponašanje prema Članu 344 Krivičnog zakona“, navodi se se u pismu upućenom Savetu Evrope.
Podsetimo, dana 5. novembra 2024. godine, i snimatelj Juronjuz Srbija Mirko Todorović napadnut je dok je snimao protest ispred sedišta Srpske napredne stranke (SNS) u Novom Sadu i tada je oboren na zemlju.
Istog dana u centru Novog Sada tokom direktnog prenosa snimatelj TV emitera N1 Nikola Popović i reporterka Žaklina Tatalović su najpre vređani, a zatim je Popović dobio udarac po rukama nakon čega mu je ispala kamera i oštetila se.
SafeJournalists mreža i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) su u saopštenju za javnost osudili napade na medijske radnike, kao i izostanak reakcije policije: „Veliki broj policajaca, kako u uniformama za razbijanje demonstracija, tako i u civilu, bio je prisutan u centru Novog Sada, što se videlo i u direktnim prenosima, ali niko nije reagovao na napad na N1 i napad na tim Juronjuza”.
Šapićeve uvrede i targetiranje se gone po privatnoj tužbi
U pismu je naveden i odgovor u vezi sa slučajem vređanja i targetiranja novinara televizije N1 Miodraga Sovilja od strane gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića. Savet Evrope je tražio da se prestane sa omalovažavanjem i da se preduzmu mere koje će osigurati da javni funkcioneri ne targetiraju novinare ili medije.
„Naglašavamo da je moguće da gradonačelnikova izjava sadrži elemente krivičnog dela Uvreda u skladu sa Članom 170 Krivičnog zakonika za koje javno tužilaštvo nema nadležnost da pokrene krivični postupak, budući da se krivično gonjenje za pomenuto krivično delo vodi po privatnoj tužbi“, piše u pismu Vrhovnog javnog tužilaštva.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić je na konferenciji za novinare 24. oktobra 2024. novinare nazvao „manipulatorima“ i naveo da su izveštaji o njemu pristrasni i „lažni“.
Na pitanje novinara televizije N1 Mladena Savatovića o koaliciji Srpske napredne stranke (SNS) i Socijalističke partije Srbije (SPS), gradonačelnik Šapić nije odgovorio, već je prikazao snimak sa prethodne konferencije za novinare u kojoj tvrdi da je Sovilj pogrešno preneo njegove reči u izveštaju. U nastavku razgovora sa novinarom N1, Šapić je rekao da su novinari manipulatori. Tada je nekoliko medijskih ekipa napustilo konferenciju za štampu u znak protesta.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) najoštrije je osudilo način na koji gradonačelnik Šapić komunicira sa novinarima i ocenilo da „umesto da odgovara na novinarska pitanja na konferencijama za novinare, on vređa i targetira, što može da ugrozi bezbednost novinara koji rade na TV N1”.