Oni to čine uz veliki rizik po sopstvenu bezbednost i usred značajnog nivoa pogrešnih informacija i dezinformacija koje dolaze iz Rusije, navodi se u saopštenju Međunarodne mreže novinara.
Agresija Rusije dovela je u opasnost novinare koji izveštavaju sa terena iz Ukrajine. U međuvremenu, unutar Rusije Putinova administracija guši nezavisne glasove.
Na sreću, organizacije širom sveta pojačavaju podršku novinarima u izveštavanju o invaziji. Ispod je lista organizacija koje pružaju podršku novinarima na terenu, kao i vodiči za izveštavanje i načine na koje naši čitaoci mogu da podrže nezavisne medije i novinare na terenu.
Hitna asistencija
- Fondacija za razvoj medija pokrenula je Koordinacioni centar za pružanje podrške novinarima i medijskim organizacijama. Ljudi zainteresovani da pomognu mogu da posete vebsajt kako bi pomogli na različite načine, uključujući deljenje relevantnih lokalnih informacija, pružanje utočišta novinarima, obezbeđivanje potrebne opreme kao što su kompleti prve pomoći, pancirci i još mnogo toga. Dodatne informacije i relevantne formulare (na ukrajinskom) mogu se pronaći ovde.
- Sa sedištem u Nemačkoj, Media Freedom Rapid Response je organizacija EU koja pruža hitnu pomoć ukrajinskim novinarima. Kontakt informacije možete pronaći ovde.
- Novinari se mogu prijaviti za podršku European Endowment for Democracy na ovom linku.
- Rori Peck Trust nudi grantove slobodnim profesijama za pokrivanje troškova za privremeno preseljenje, privremeni smeštaj i sigurnosne komplete kao što su pancirne jakne i šlemovi kroz svoj krizni fond. Ova organizacija takođe prikuplja kontakt informacije za dobavljače sigurnosnih kompleta, koje će oni zauzvrat podeliti sa slobodnim profesijama.
- Za novinare koji odlaze iz Ukrajine u Poljsku: Fundacja Reporterov (Fondacija za novinare), zajedno sa Projektom izveštavanja o organizovanom kriminalu i korupciji (OCCRP) i Globalnom mrežom istraživačkog novinarstva (GIJN) će vam pomoći da uredite smeštaj i nađete posao. Kontakt informacije se mogu naći u ovom tvitu.
- Nemački časopis Katapult nudi redakcijske prostorije i opremu za ukrajinske novinare. Saznajte više ovde.
- Free Press Unlimited nudi hitnu pravnu podršku za novinare, kroz svoju inicijativu Reporters Respond. Više informacija je dostupno na engleskom i ruskom jeziku. Možete se prijaviti ovde.
- Nemačka medijska nevladina organizacija n-ost, zajedno sa FragDenStaat.de, Netzwerk Recherche, Reporterima bez granica i Taz Panter Stiftung, prikupljaju sredstva za snabdevanje novinarima u Ukrajini opremom i podrškom. Saznajte više i donirajte prateći ovaj link.
Podrška nezavisnim medijima
- The Kyiv Independent je pokrenuo craudfanding kampanju kako bi im se pomoglo da nastave da izveštavaju iz Ukrajine. Pratite link za donacije.
- Zajedno sa The Fix, Are we Europe, Fondacijom za razvoj medija i drugima, Kyiv Independent vodi još jednu crowdfunding kampanju za podršku nezavisnim medijima u Ukrajini. Više informacija i kako da donirate možete videti ovde.
- Reporteri bez granica (RSF) objavili su da će pokrenuti Lviv Press Freedom Center u Lavovu, u Ukrajini. Više informacija je dostupno ovde.
Pratite i pojačajte verodostojne izvore informacija. Evo nekih lista sastavljenih na Tviteru:
- Spisak pouzdanih novinara, fektčekera i još mnogo toga, koju je sastavila viša direktorka programa ICFJ Kristina Tardaguila.
- Spisak novinarki koje izveštavaju o ratu, koji je sastavio Centar za žene u novinarstvu.
- Spisak novinara koji je sastavio reporter CNN-a Danijel Dejl.
Praćenje gušenja slobode štampe
- Međunarodni institut za štampu (IPI) prati pojačani pritisak na nezavisne medije u Rusiji, objavljujući izveštaj o cenzuri i hapšenjima novinara koja se dešavaju u toj zemlji.
- Zajedno sa svojim partnerima u organizaciji Media Freedom Rapid Response i Platformi Saveta Evrope za zaštitu novinarstva i bezbednost novinara, IPI dalje dokumentuje napade na novinare u Ukrajini i Rusiji, u vezi sa invazijom.
Resursi za izveštavanje
Saveti za pokrivanje invazije:
- Saveti za izveštavanje o invaziji Rusije na Ukrajinu, IJNet.
- Alati i resursi za novinare koji prate ukrajinski rat, Journalism.co.uk.
- Neki resursi za praćenje invazije Ukrajine, Nieman Lab.
- Osnovni koraci za novinare u vanrednim situacijama, GIJN.
Borba protiv dezinformacija
- Dokumentovanje i razotkrivanje sumnjivih snimaka sa ukrajinskih frontova, Bellingcat.
- Kopanje u kampanji dezinformacija iza ruskog rata protiv Ukrajine, GIJN.
Digitalna i fizička bezbednost
- Saveti za bezbednost medija za novinare, Međunarodna federacija novinara
- Principi bezbednosti frilens novinara, ACOS Alijansa, takođe dostupni na ruskom, Dart centar za novinarstvo i traumu
- Osiguranje za frilens novinare i lokalne medije, ACOS Alijansa
- IJNet-ovi saveti koji će pomoći novinarima da se zaštite na mreži
- Bezbednosni vodič za novinare, UNESCO
Od Komiteta za zaštitu novinara (CPJ):
- Fizička bezbednost: Vodič za izveštavanje o ratu, takođe dostupan na ukrajinskom i ruskom jeziku
- Lična zaštitna oprema
- Digitalna bezbednost: isključenja interneta
- Fizička i digitalna bezbednost: Hapšenje i pritvor
- Osnovna pripravnost: Informacije o proceni rizika. Šablon je dostupan i na ruskom jeziku.
- Fizička i digitalna bezbednost: Građanski nered, takođe dostupan na ukrajinskom i ruskom jeziku
Izveštavanje o izbeglicama
- Izveštavanje o alatima za izbegličke zajednice, IJNet
- Izveštavanje o smernicama za izbeglice za novinare od strane novinara, Visoki komesarijat UN za izbeglice
Mentalno zdravlje
- Priručnik za mentalno zdravlje i novinarstvo, IJNet
- Vodič za urednike i menadžere vesti koji rade sa slobodnjacima izloženim traumama, Dart centar
- Saveti za brigu o svom mentalnom zdravlju dok izveštavate o Ukrajini izdaleka, Rojters institut
Etičko izveštavanje
U svetlu incidenata implicitne i eksplicitne pristrasnosti u izveštavanju o ruskoj invaziji, Udruženje arapskih i bliskoistočnih novinara (AMEJA) pozvalo je novinare i novinske organizacije da vode računa o jeziku koji koriste kada izveštavaju o ratu. Celu izjavu možete pročitati ovde.
Tekst preuzet sa sajta Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).