Prvi od ovih izveštaja CRLM je uradio za lokalne medije sa Kosova koji izveštavaju na srpskom jeziku. Na pitanja o bezbednosti novinara i medija, saradnje sa udruženjima i institucijama države, političkim pritiscima, edukaciji i finansiranju i poslovanju odgovarali su urednici i menadžment Radija Goraždevac, Radija Kontakt Plus, Radija Mitrovica Sever, Radija KiM i KoSSev-a.
Autorke izveštaja Jana Jacić i Jelena Milenković zaključile su da iako većina njihovih sagovornika procenjuje da su pritisci i pretnje manje izraženi nego prethodnih godina – novinari na Kosovu se sa njima i dalje suočavaju. Verbalni napadi su najučestaliji, a veliki problem predstavlja i selektivno pozivanje od strane Srpske liste, kao i potpuno ignorisanje, odnosno nepozivanje novinara prilikom poseta kosovskih zvaničnika severu Kosova.
Kolika je zatvorenost institucija svedoči i dugo čekanje na odgovore koji se tiču najosnovnijih, servisnih informacija. Pored celokupne atmosfere u kojoj novinari rade, na poslovanje medija koji izveštavaju na srpskom jeziku, a koji su analizirani u ovom izveštaju, posebno utiče povlačenje sredstava USAID-a, budući da je projektno finansiranje glavni način finansiranja ovih medija jer od klasične prodaje reklamnog prostora u svojim medijima ne mogu da zarade iz različitih spoljnih razloga. Celokupna situacija utiče na teško pronalaženje novih kadrova, ali i na napuštanje profesije od strane iskusnih novinara.
Ceo izveštaj o stanju medija koji izveštavaju na srpskom jeziku na Kosovu možete pogledati ovde.
Projekat "Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara" podržan je od strane Evropske Unije, Norveške i Balkanskog fonda za demokratiju, projekta Nemačkog Maršalovog fonda SAD.