„Rat“ protiv novinara mora biti zaustavljen

Objavljeno: 01.05.2025.

Saopštenje Asocijacije nezavisnih elektronskih medija povodom sve češćih fizičkih napada na novinare i medije

Napad na novinara Insajder televizije Stefana Miljuša dok je obavljao novinarski posao na Trgu Nikole Pašića, u zoni događaja koji organizuje Srpska napredna stranka, četrnaesti je fizički napad na novinare u prva četiri meseca 2025. godine, što je prava eskalacija i može se nazvati svojevrsnim ratom protiv novinara. 

Snimajući incidente prilikom prolaska ratnih veterana preko Trga Nikole Pašića kada su napadani i vređani, Miljuš je dva puta udaren po ruci i izbijen mu je mobilni telefon, koji mu je sredstvo za rad. Napad i napadače novinar Insajder TV je snimio, a slučaj je prijavljen i video snimak dostavljen dežurnom tužiocu, kontakt tački za prijavljivanje napada na novinare u Višem javnom tužilaštvu. Organizator manifestacije mora da obezbedi novinarima nesmetan rad. Predstavnici MUP-a, kojih je veliki broj na ovom događaju, moraju da zaštite novinare i kada se napad dogodi da reaguju i spreče eskalaciju, a napadača privedu i procesuiraju. 

Od 24 zabeležena slučaja fizičkih napada na novinare u proteklih 6 meseci, policija je samo u jednom slučaju reagovala, zaustavljajući i privodeći napadača. 

Očigledni napadi koji su snimljeni, kao što je bio napad na kamermana Juronjuz televizije u Novom Sadu, još od 5. decembra nije sankcionisan, iako je već dugo napadač identifikovan. 

U 2024. godini, samo je jedan počinilac napada na novinare sudski kažnjen, a u više od pola slučajeva nije završena istraga. To su najbolji pokazatelji jasnih poruka društvu da su napadi na novinare ne nedopustivi, već upravo poželjni jer će proći nekažnjeno. I ne samo nekažnjeno, već i nagrađeno, kako je očigledno postojala namera novosadskih vlasti sa napadačem na kamermana Juronjuz TV. 

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija zahteva od tužilaštva i MUP-a da urgentno postupaju i preventivno, ali i posle događaja, kako bi se zaustavila ofanziva u nasilju prema novinarima i medijima. Ovakve eskalacije dovodile su i do tragičnih posledica kao što su ubistva ili pokušaji atentata, koji su takođe nekažnjeni do danas. 

Solidarnost novinara i medija, međusobna podrška i na terenu a i kroz svoje programe, može snažno uticati na nadležne institucije da budu efikasnije i da učine ovu temu svakodnevno važnom. 

Današnji napadi na novinare predstavljaju svojevrsnu čestitku novinarima za predstojeći Međunarodni dan slobode medija koji će širom sveta biti obeležen 3. maja. 

Položaj novinara i medija u Srbiji se iz godine u godinu pogoršava, što registruju i međunarodne organizacije koje se bave slobodom govora i ljudskim pravima. 

Borba za slobodu medija, za profesionalni javni servis, nezavisno Regulatorno telo za elektronske medije (REM), koji su u osnovi studentskih i građanskih protesta, nada su da je moguće stvoriti pristojnu profesionalnu medijsku scenu. I zbog toga je međusobna solidarnost sada već od životnog značaja. 

Veran Matić, predsednik UO ANEM

 

+